Przebudowa basenu w Świeciu
Wizualizacja z koncepcją
Obszerna koncepcja zmiany nie tylko wyglądu zewnętrznego obiektu ale również reorganizacji wewnętrznej i planu zagospodarowania terenu.
Dane Ogólne
Adres: Świecie, ul. Bydgoska
Inwestor: prywatny
Data: 2005
Architektura: A2 ARCHITEKCI
Zadanie Projektowe
Zadanie Projektowe
Naszym zadaniem było zaprojektować zwartą bryłę budynku, w którym istniejąca kubatura będzie w możliwie największym stopniu wykorzystana, ograniczenie do minimum prac rozbiórkowych i zaproponowanie najprostszych rozwiązań konstrukcyjno – budowlanych.
Realizacja Projektowa
Realizacja Projektowa
Projekt obiektu zmierza nie tylko do zaspokojenia potrzeb określonych przez inwestora, ale także do zapewnienia jego funkcjonalności w całym okresie użytkowania. Bierze pod uwagę zmiany liczby użytkowników, ich preferencji, stylu życia, także zmiany demograficzne i możliwość pojawienia się konkurencji w sąsiedztwie.
Zaproponowanie w basenie pływackim ruchomego dna daje możliwość przeprowadzenia w tej samej niecce wszelkiego rodzaju zajęć pływackich i rekreacyjnych. Dzięki umieszczeniu tego urządzenia w projekcie, basen będzie w dalszym ciągu posiadał funkcję sportową, ale oprócz tego – dzięki możliwości szybkiej, płynnej regulacji głębokości wody – pozwoli na efektywne prowadzenie nauki pływania dla wszystkich grup wiekowych. Wszystkie zajęcia rekreacyjne (np. aquaaerobik, aquaspinning, siłownia wodna) wymagające specyficznych warunków będą mogły być prowadzone nie tylko na płytszej części basenu, ale na znacznie większej powierzchni. A zatem w tym samym czasie, przy zaangażowaniu jednego instruktora, można będzie przeprowadzić zajęcia dla grupy kilkudziesięciu osób zamiast kilkunastu.
Ruchome dno może być wykorzystywane także do bardziej wyszukanych form aktywności (np. taniec w basenie, wodny plac zabaw dla dzieci). Po wysunięciu ponad poziom plaży basenowej otrzymujemy suchą platformę, która może służyć jako miejsce zajęć nie związanych z wodą (widownia podczas seansów filmowych, parkiet taneczny).
Obiekt zapewniający tak różnorodne formy spędzania czasu będzie miał dużo wyższą frekwencję niż tradycyjna pływalnia, a to z kolei wpłynie na rentowność przedsięwzięcia. Basen wielofunkcyjny gwarantuje atrakcyjność obiektu przez cały okres jego eksploatacji i pozwala elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby lokalnej społeczności, a operatorowi zapewnia przychody na poziomie nieosiągalnym dla konkurencji.
Dodatkową korzyścią dla inwestora i operatora obiektu jest brak konieczności budowy i utrzymania osobnej niecki do nauki pływania. Natomiast poprzez wykorzystanie ruchomego dna jako przykrycia basenu w godzinach nocnych, każdego dnia oszczędza się energię elektryczną, wodę i chemię basenową.